זקוקים לחנות מחשבים איכותית עם שירות התקנות מקצועי ואמין? פתרונות מחשוב וסלולר לבית ולמשרד. LP מחשבים לאנשים שבאמת אוהבים מחשבים
view counter
השכרת ומכירת במות הרמה, מלגזות וגנרטורים. רום צפון - פתרונות הרמה ושינוע
view counter
השכרת ומכירת במות הרמה, מלגזות וגנרטורים. רום צפון - פתרונות הרמה ושינוע
view counter

ביה"ס להתעמלות של רעות - רקע כללי אודות ההתעמלות

חוגי התעמלות של רעות

ההתעמלות היא בין ענפי הספורט החשובים של האולימפיאדה. מיזוג מושלם של תנועה גופנית ויופי. מערבת כוח וקלות תנועה בסגנון וחינניות. מעשי הלוליינות של המתעמלים סיפקו מחזות עוצרי נשימה ברבע האחרון של המאה באולימפיאדה.

התוצאה המושלמת שהשיגה נדיה קומנצ'י במונטריאול 1976 נותרה בזיכרונם של אוהדי ההתעמלות. הנערה בת ה-14 מרומניה השיגה שבע פעמים את הציון 10 שמעיד על שלמות וכמעט בלתי אפשרי להשגה.

להתעמלות היסטוריה ארוכה. שורשיו של ענף ספורט זה הם במשחקים האולימפיים העתיקים. רומא העתיקה, פרס, הודו וסין פיתחו התמחויות דומות שהכינו בעיקר את הגברים להתמודד בקרב.

 

התעמלות היא ענף ספורט המשלב תרגילי כוח יחד עם: גמישות הגוף, שיווי משקל, ואקרובטיקה, ולפעמים אף צעדי ריקוד (בעיקר בנשים). לכל מכשיר ישנם קריטריונים מסוימים לביצוע האלמנטים הדרושים בתרגיל. האלמנטים המשולבים בתרגילים הם לרוב קפיצות המשלבות גמישות, סיבובים הדורשים שיווי משקל והתרכזות בנקודה אחת, איזונים שונים, מיומנויות האקרובטיקה המשלבים כוח שריר וגמישות רבה, מיומנויות הבלט הדורשות תנועת גוף נכונה, ועוד.

קיימים 7 ענפי התעמלות התעמלות: 4 אולימפים – התעמלות מכשירים נשים, גברים, אומנוטית וטרמפולינה. 3 ענפים לא אולמפיים – אירובי, אקרובטיקה והתעמלות לכול.

  1. התעמלות מכשירים, אחד מענפי ההתעמלות. נשים מתחרות בהתעמלות קרקע – משטח שגודלו 12*12, סוס קפיצות – גובהו 120 ס"מ, מקבילים מדורגים וקורה - גובהה 1.2 מטר, רוחבה 10 ס"מ ואורכה 5 מטר. גברים מתחרים בהתעמלות קרקע, מתח, מקבילים, סוס סמוכות, סוס קפיצות וטבעות.
  2. התעמלות אמנותית היא תת-ענף במסגרת ענף ההתעמלות, שבו המתחרות (נשים בלבד) מבצעות תרגילים המשלבים תנועות בלט, אקרובטיקה ומחול עם מכשירי יד: חישוק, אלות, חבל, סרט או כדור. התרגילים מתבצעים בליווי מוזיקה, ללא מילים, על מזרן מרובע – כמו זה שמשמש לתרגילי קרקע בהתעמלות מכשירים.
  3. התעמלות על טרמפולינה (אנגלית: Trampoline Gymnastic) הוא ספורט תחרותי ואולימפי, בו המשתתפים מבצעים תרגילים אקרובטיים תוך כדי קפיצה על טרמפולינה. התרגילים הם מגוונים, ויכולים לכלול סלטות מסוגים שונים, קפיצת "בורג" (מעין סיבוב באוויר תוך כדי קפיצה) ועוד. יש שני סוגים של תחרויות בטרמפולינה – תחרות ביחיד, ותחרות בזוגות (Synchronized).

שתי מתעמלות בזמן קפיצה על טרמפולינה

  1. התעמלות אקרובטיקה (פירמידות) - עבודה משותפת בין 2 מתעמלים ויותר אשר מראים תרגילים מרהיבים ביותר אחד עם השני בזריקות, קפיצות, גמישות ועוד. העבודה יכולה להיות בת גדולה עם בת קטנה, שני בנים או עבודה משולבת בין שני המינים. הקבוצה יכולה להיות גדולה או קטנה. לרוב התחרויות מתבצעות בזוגות או שלשות מעורבים או אותו מין.

מעט על שיפוט - יש סדר מכשירים אולימפי אשר זז עם כיוון השעון ע"פ הגרלה שנערכת מראש, כל מאמן ומתעמל יודע את הסדר ומי איתו באותו הבית. הסדר האולימפי של המכשירים - קפיצות, מקבילים, קורה וקרקע.

התחרויות מתקיימות בשלבים עד לתחרות החשובה ביותר (האולימפיאדה).

סדר התחרויות ע"פ סדר חשיבות:

  1. מוקדמות – כל המתעמלות יכולות להשתתף בתחרות זו ומיקומה נקבע ע"פ ציונה. תוצאות המוקדמות משליכות על שאר התחרויות.
  2. גמר קרב רב אישי – 24 המתעמלות הטובות ביותר מתחרות כל אחת על תואר אלופת העולם. ניתן להכנס לא יותר משתי בנות מאותה מדינה לתחרות זו
  3. גמר קבוצתי  8 המדינות הטובות ביותר שולחות 3 מתעמלות כל אחת מהן וכל ציון של מתעמלת נכנס לציון הסופי.
  4. גמר מכשירים – 8 בנות עם הציונים הטובים ביותר מתחרות על כל מכשיר מייצגות את המדינה שממה באה.

בכל אחד מהמכשירים מוענק למתעמל ציון ממספר שופטים והממוצע הוא ציונו בתרגיל. הציון השלם מורכב משני ציונים שונים – דרגת קושי וביצוע. בציון הביצוע לוקחים בחשבון את קושי האלמנטים, השילוב בין האלמנטים והנחיתה. עונשים מתקבלים לאחר טעויות ומספר הנקודות המורדות קבוע בחוקה למשל על נפילה מהמתח מורידים 0.8 נקודה, על צעד בנחיתה מורידים 0.1 נקודות. כל משתתף מקבל ציון מכל אחד מהשופטים הצופים בו. שני הציונים הגבוהים ביותר ושני הציונים הנמוכים ביותר נמחקים ושאר הציונים מחוברים לתוצאה אחת אשר נכפלת בדרגת הקושי של התרגיל עצמו. הציון המתקבל הוא הציון הסופי של המתעמל על המכשיר. ישנן מספר תחרויות אפשריות בהתעמלות.

עשתה היסטוריה

נדיה קומנצ'י – נולדה ב-12 בנובמבר 1961 היא מתעמלת רומנייה, שזכתה בחמש מדליות אולימפיות והראשונה שזכתה באולימפיאדה בציון מושלם של 10 בהתעמלות. נחשבת על ידי רבים כאחת הספורטאיות הגדולות של המאה ה-20 ואחת המתעמלות הגדולות בכל הזמנים.

קומנצ'י נולדה באונשטי (כיום גאורגה גאורגיו-דז) שברומניה. בתם של גאורגה, מהנדס, וסטפניה-אלכסנדרינה, פקידה במשרה חלקית. היא קרויה על שם "נדז'דה" (תקווה), גיבורה בסרט רוסי.

קומנצ'י עלתה לראשונה על מזרן ההתעמלות בגיל 6, וב-1970 התחרתה באליפות הלאומית ברומניה כחברה בקבוצה מעיר מגוריה. שנה אחר כך הייתה לזוכה הצעירה ביותר באליפות רומניה. בתקופה זו החלו לאמן אותה בלה קארולי ואשתו מרתה, שעתידים היו לערוק לארצות הברית ולהיות המאמנים של כמה מגדולי המתעמלים האמריקאים. כשהייתה בת 13 זכתה קומנצ'י בשלוש מדליות זהב ואחת מכסף, באליפות אירופה שנערכה בסקיאן שבנורבגיה בשנת 1975. בתחרות הקדם-אולימפית שנערכה באותה שנה במונטריאול (שנה לפני המשחקים האולימפיים) זכתה קומנצ'י בתחרות הקרב-רב. סגנונה היה מדויק מאוד תוך שילוב של שיווי משקל וביטחון עצמי. באותה שנה הכתירה אותה בתואר "ספורטאית השנה".

שנה מאוחר יותר (1976), בהיותה בת 14, הייתה קומנצ'י לכוכבת אולימפיאדת מונטריאול. לא רק שהייתה המתעמלת הראשונה בתולדות האולימפיאדה שקיבלה את הציון המושלם 10 (שאותו קיבלה שש פעמים נוספות), היא אף זכתה בשלוש מדליות זהב: בקרב-רב, במקבילים מדורגים ובקורה, במדליית כסף קבוצתית וובמדליית ארד על תרגילי הקרקע. כשחזרה לרומניה לאחר האולימפיאדה הוענק לה התואר "גיבורת מעמד העובדים הסוציאליסטים" כהכרת תודה על הצלחתה – הרומנייה הצעירה ביותר שזכתה בתואר זה.

כשזכתה קומנצ'י בציון 10 הייתה הנבחרת הרומנית בהלם לכמה שניות, שכן הציון שהופיע בלוח התוצאות היה 1.00. הלוח הכיל אז שלוש ספרות בלבד, כיוון שלא ציפו שמשתתפים יצליחו להגיע לציון המושלם. אי-ההבנה נפתר לאחר כמה שניות ומאז נבנים לוחות התוצאות להצגת ציון בן 4 ספרות, כך שיגיעו גם ל-10.00.

קומנצ'י הגנה בהצלחה על תוארה כאלופת אירופה בהתעמלות בקרב-רב ב-1977, אך בהחלטה מעוררת מחלוקת נטשה הקבוצה הרומנית את התחרות במחאה על הניקוד שקיבלה בשלב הגמר של המכשירים. לאליפות העולם בהתעמלות ב-1978 הופיעה קומנצ'י כשאינה בכושר וסובלת מעודף משקל. נפילה מהמקבילים המדורגים עלתה לה במקום רביעי בדירוג הסופי, אך היא עדיין הצליחה לזכות במדליית זהב על הקורה.

לאליפות אירופה ב-1979 הופיעה קומנצ'י מוכנה יותר לאחר שרזתה. היא זכתה בתוארה השלישי ברציפות בקרב-רב (המתעמלת הראשונה שזכתה בהישג זה). באליפות העולם בדצמבר אותה שנה הובילה קומנצ'י לאחר תרגילי החובה, אך אושפזה לפני תחילת תחרות תרגילי הזכות בשל הרעלת דם שנגרמה מחתך בשורש כף היד, שנוצר מצמיד המתכת המייצב שענדה. היא עזבה את בית החולים בניגוד להוראות הרופאים והשתתפה בתחרות על הקורה, שם זכתה בציון 9.95. ביצועיה העניקו לרומניות את מדליית הזהב הראשונה שלהן באליפות העולם.

קומנצ'י השתתפה באולימפיאדת מוסקבה, והגיעה למקום השני בקרב-רב לאחר ילנה דוידובה. בספרה "מכתבים למתעמל צעיר" הסבירה קומנצ'י את ההפסד בכך ש"באותו יום ילנה הייתה טובה יותר". קומנצ'י שמרה על תוארה כאלופה אולימפית על הקורה, זכתה במשותף במדליית הזהב בתרגילי הקרקע והרומניות סיימו במקום השני.

קומנצ'י פרשה מתחרויות זמן קצר לאחר אולימפיאדת מוסקבה. התחרות הגדולה האחרונה שלה הייתה האוניברסיאדה של 1981, שבה זכתה בחמש מדליות זהב. עם זאת, היו האשמות במשוא פנים מצד השופטים בתחרות, שכן חצי מצוות השופטים היו מרומניה. בין 1984 ל-1989 הייתה קומנצ'י חברה בהתאחדות ההתעמלות הרומנית, וסייעה באימון מתעמלים רומנים צעירים.

 

 050-3504099
כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital