זקוקים לחנות מחשבים איכותית עם שירות התקנות מקצועי ואמין? פתרונות מחשוב וסלולר לבית ולמשרד. LP מחשבים לאנשים שבאמת אוהבים מחשבים
view counter
כל המשקאות עליהם אתם רק חולמים במבחר עצום ובמחירים ממש נמוכים. כולם זורמים ליין בעיר קריית שמונה!
view counter
DA-Vision
view counter

גרייסי ג'יוג'יטסו - מקורות הג'יוג'יטסו הברזילאי

ג'ו - רך, עדין.
ג'יטסו - אוסף מיומנויות.
 
כלומר, הג'ו ג'יטסו זה שם כולל לטכניקות אשר העיקרון המנחה את הלוחם בביצוען הוא, רכות ועדינות (אשר מאפשרות זרימה בתנועה) מאשר קשיחות ונוקשות שיוצרות קיבעון וחוסר זרימה, אשר מגבילות את הלוחם ביישום הטכניקות.
מקורות הג'ו ג'יטסו מגיעים עד הודו, בערך 2000 שנה לפני הספירה, יש אומרים שזו צורת הלחימה העתיקה ביותר.
הטכניקות נוצרו ע"י נזירים שביקשו להגן על עצמם בדרכים מפני שודדים וברברים. הג'ו ג'יטסו התפשט דרך סין והגיע בסופו של דבר ליפן.

ביפן נוצרו עם השנים הרבה סגנונות של ג'ו ג'יטסו, חלק מהסגנונות שונים אחד מהשני, חלקם שמים דגש רב מאוד על לחימה באמצעות כלי נשק, חלקם מדגישים יותר את הפן של היד הריקה. חלק מהסגנונות מפתחים את לחימת הקרקע, חלק מהסגנונות, פחות. למעשה הג'ו ג'יטסו זה כותרת להרבה (אלפי) סגנונות לחימה, ובאותה נשימה יש לציין שגם הג'ודו והאייקידו מקורם בג'ו ג'יטסו.

ב- 1914 הגיע האלוף היפני מאסטר אסיי מאדה לברזיל. מאדה היה מומחה בג'יוג'יטסו וג'ודו.
בברזיל עמד מאדה בראש קהילה שהיגרה מיפן לברזיל ואחד האנשים שעזרו למאדה בביסוס הקהילה היפנית היה פוליטיקאי בשם גאסטו גרייסי. לאות תודה והערכה לימד מאדה   ג'יו ג'יטסו את בנו של גאסטו. שמו היה קרלוס גרייסי.

קרלוס גרייסי לימד את שאר אחיו, אשר הבולט בהם היה אחיו הצעיר, הליו גרייסי.
ב- 1925 נפתח הדוג'ו הראשון בברזיל ע"י משפחת גרייסי וזו למעשה הייתה אבן הפינה להתפתחות הג'ו ג'יטסו הברזילאי (גרייסי ג'יוג'יטסו).

הליו גרייסי שהיה אדם קטן ממדים, התקשה לבצע מהלכים מול אנשים גדולים וחזקים כיוון שהטכניקות שלמדו ממאדה הצריכו כוח. בכדי להתגבר על מכשול זה החל הליו לפתח את מה שלימים יקרא "גרייסי ג'ו ג'יטסו" (או ג'ו ג'יטסו ברזילאי). הליו התבסס על העקרונות שלמד ממאדה, אבל שיפר וליטש את הטכניקות כדי שיתאימו לו, במטרה לבצען ללא הסתמכות יתרה על כוח  ויאפשרו להצליח גם מול יריבים כבדים וחזקים ממנו.

סגנון זה צבר תאוצה בזירות לחימה שנקראו VALE TUDO (אין חוקים). בטורנירים אלו שאורגנו ע"י קרלוס והליו גרייסי ושצברו תאוצה בכל ברזיל, באו לידי ביטוי כל האלמנטים של קרב כולל ומלא. אנשים מכל הסגנונות ושיטות הלחימה, הגיעו ליטול חלק באירועים אלו והשליטה במשך שנים של הגרייסים גם בטורנירים אלו וגם בתחרויות של ג'ו ג'יטסו, היתה מוחלטת. יש לציין שבאותה תקופה הליו גרייסי היה פעיל בצבא ברזיל ולימד שם את הכוחות הלוחמים "גרייסי ג'ו גי'טסו".

שליטתם המוחלטת של קרלוס, הליו ובניהם בזירות הלחימה, הקנו למשפחת גרייסי הרבה כבוד בברזיל, אך התפנית הגדולה בעולם קרתה ב- 1993 כאשר רויס גרייסי (בנו של הליו)  הביס באירוע VALE TUDO ראשון מסוגו בארה"ב, לוחם אחר לוחם וזכה בטורניר. האירוע הזה שנקרא ULTIMATE FIGHTING CHAMPIONSHIPהיה מאוד מתוקשר והגיעו אליו אלופים רבים ממגוון שיטות, כולל אלופי עולם לשעבר בקיקבוקסינג, אלופי קראטה, טאקוונדו ואלוף עולם ב"סאבאט" שהפסיד לרויס גרייסי בגמר. האירוע הזה הוביל לאירועים נוספים כאלו גם בארה"ב וגם ביפן ושליטתם של משפחת גרייסי הייתה ברורה ומוחצת.    
חשוב לציין שגם מתחרים משיטות אחרות הלכו ללמוד ולרכוש ידע בעקרונות הג'ו ג'יטסו הברזילאי.
משפחת גרייסי הציבה את הסטנדרט ושאר קהילת אומנויות הלחימה, יישרה קו.
בקרב הגרייסים היו בעבר וגם כיום אלופי ברזיל ואלופי עולם והמוניטין של המשפחה הזאת צבר תאוצה משנה לשנה במהלך שנות ה-90.

במשך דורות היו בני משפחת גרייסי מורים ומדריכים, דור אחר דור של גרייסים. כיום בארה"ב בלבד יש מאות מועדונים שלהם ושל תלמידיהם, בנוסף לאלו שבברזיל ובשאר העולם. כיום מאות אלפי אנשים עוסקים בשיטה זו ומליונים שעוסקים באומנויות הלחימה השונות, נחשפו אליה בצורה כזו או אחרת.
הגרייסי ג'יוג'יטסו נלמד על ידי גופי ביטחון שונים ברחבי העולם, בין הבולטים שאפשר לתת כדוגמא הינם ה- FBI ,CIA, מחלקות משטרה רבות ויחידות צבא מובחרות.

הליו גרייסי מייסד הג'ו ג'יטסו הברזילאי, נפתר ב- 29.01.2009 בהיותו בן 95, חלק מההיסטוריה המודרנית של אומנויות הלחימה ונחשב לאגדה מהלכת ולאחד מאמני הלחימה המוערכים ביותר בעולם (לצד שמות כמו ג'צ'ין פונאקושיוג'יוגארו קאנו). הליו גרייסי זכה גם במדליית כבוד מראש ממשלת ברזיל ולתואר "גיבור הספורט הלאומי הראשון של ברזיל".

 


גרנד מסטר הליו גרייסי
כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital