זקוקים לחנות מחשבים איכותית עם שירות התקנות מקצועי ואמין? פתרונות מחשוב וסלולר לבית ולמשרד. LP מחשבים לאנשים שבאמת אוהבים מחשבים
view counter
כל המשקאות עליהם אתם רק חולמים במבחר עצום ובמחירים ממש נמוכים. כולם זורמים ליין בעיר קריית שמונה!
view counter
מדרסי העטלף
view counter

חפשו אותה בסיבוב

מאת: 
אורי שמיר
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
14.12.19

עירוני קרית שמונה תתחיל לפנות ערב את דרכה בסיבוב השני של ליגת העל. רגע לפני, זה הזמן לסיכום הסיבוב הראשון - שהסתיים בקושי רב מעל הקו האדום. על כך בכתבה הבאה.

*. תמונות ממשחקי עירוני קרית שמונה צולמו ע"י פושקו

לא כל תסריטאי היה מצליח לכתוב תסריט עתיר התרחשויות, כמו אלה שקרו בסיבוב הראשון בגזרת קבוצת הבוגרים של עירוני קרית שמונה. דווקא אחרי קמפיין מוצלח בגביע הטוטו, עם ניצחונות בשלב המוקדם והגעה עד לשלב חצי הגמר, הגיע לו סיבוב ליגה עגום - שבמהלכו הוחלף המאמן שבנה את הקבוצה, מסאי דגו, בקובי רפואה - מאמן ששלוש וחצי שנים קודם עזב את קבוצת הנוער לטובת אימון קבוצת הבוגרים של מכבי שעריים מליגה א', דבר שיצר סיטואציה לא פשוטה למערכת של קרית שמונה ובמיוחד לבני בן זקן - שתפס פיקוד על קבוצת הנוער, במקביל לתפקידו כעוזרו של שלומי דורה באימון קבוצת הבוגרים, בעונה שבסיומה הקבוצה הייתה רחוקה מרחק שער חובה אחד מירידה לליגה הלאומית. מה עוד היה לנו בסיבוב הראשון? פתיחת העונה הרעה ביותר של הקבוצה ב-20 שנותיו של איזי שרצקי כבעלים של המועדון. הקבוצה פתחה את העונה עם ארבעה הפסדים רצופים, במהלך הסיבוב הראשון 3 משחקים מתוך 13 היא סיימה עם תשעה שחקנים - כשהמגן אמיר בן שמעון מוצא את עצמו כבר בשלב הזה של העונה עם שני כרטיסים אדומים לחובתו. למרות כל אלה, מצליחה איכשהו הקבוצה למצוא את עצמה מעל הקו האדום עם סיומו של הסיבוב הראשון - שאותו אנו מסכמים בכתבה זו.

 


סיבוב ראשון שמעלה הרבה תהיות

גביע השקר

ההצלחה היחסית של עירוני קרית שמונה במשחקי גביע הטוטו, בהם התבלטו במיוחד הקשר ג'יימס אדניי והחלוץ קיליאן שרידאן, העלתה את רף הציפיות של המערכת וגם של התקשורת מסביב. מהר מאוד הכתירו את שני השחקנים הזרים כבינגו ומהר מאוד נוצר הרושם שקרית שמונה של העונה תהיה בחלק העליון של הטבלה. בפועל, משחקי גביע הטוטו היוו תמונת מצב לא משקפת לבאות. גביע הטוטו ידוע כמפעל שהרבה קבוצות לא לוקחות ברצינות מלאה, הרבה קבוצות משתפות שחקני סגל רחב וצריך להתייחס להצלחה במפעל הזה כאל ערבון מוגבל. הפועל חדרה בעונה שעברה עשתה קמפיין לא מוצלח בגביע הטוטו ואת העונה היא סיימה עם פלייאוף עליון והגעה לחצי גמר גביע.

 


ניצחון שהעצים את הציפיות. שחקני קרית שמונה חוגגים הבקעת שער במשחק גביע הטוטו מול הפועל כפר סבא

 


קבוצה לא מאוזנת

כשמסתכלים על המכלול, אין ספק שיש כמה בעיות שהביאו את קרית שמונה למצב הזה. נתחיל בחוסר האיזון שבבניית הקבוצה. עצם העובדה, שהקבוצה נאלצה לעשות כל כך הרבה החלפות של שחקנים בעמדות המגינים - והעובדה שבשבוע שעבר את עמדות המגינים תפסו בלמים דוגמת זיו מורגן ומרקוס דיניז - שעמדת המגן לא מתאימה לכישורים שלהם, אומרת הכל. לא ברור, איך קרית שמונה הסכימה לוותר על מגן ימני דוגמת איאד אבו עביד - מהמגינים היותר טובים שיש בכדורגל שלנו. לא ברור גם איך לא הוחתם מגן שמאלי בשיעור קומה. לא היה קשה לראות בעונה שעברה שאורי מגבו מעבר לשיא - ולמזלה של קרית שמונה הוא עבר לבית"ר ירושלים בשלב מוקדם, לא קשה היה לראות ברזומה של אמיר בן שמעון שהוא מגן טוב לליגה הלאומית ולא מעבר לכך, גם לא קשה היה לראות ברזומה של גל שיש - שנפצע לתקופה ארוכה, שבעונות האחרונות הוא חווה ירידות ליגה עם שלוש קבוצות שונות. נעבור לחוליית הקישור: לא ברור, איך אחרי עזיבתו של עוגן כמו עדן שמיר ואחרי מספר עונות שאין לקבוצה "גרזן" איכותי, היא מוצאת את עצמה נשענת על קשרים בעלי אוריינטציה התקפית דוגמת עומר לקאו ועדן קראצב. סילאס דה סילבה לא נכנס לתלם ונראה שזה יהיה הימור גדול להמשיך ולחכות לכך. קרית שמונה מוכרחה בחלון ההעברות הקרוב לקלוט "גרזן" איכותי. בחלק הקדמי יותר מדי שחקנים שלא מבינים את ייעודם. אם שחקנים כמו עומר לקאו ועדן קראצב היו יכולים להתמקד יותר בעבודה התקפית, קרית שמונה הייתה מרוויחה הרבה יותר. 

 


לא לקבוצה כזו הוא פילל. מסאי דגו

 


עוד אחת מהבעיות הקשות של הבניה ושל הסגל הנוכחי - המיעוט בשחקני בית ובשחקנים שמתאימים ל- DNA של המועדון. בעונות המוצלחות שקרית שמונה ידעה בעשור הזה, היא נהנתה גם משחקני בית איכפתיים ומוכשרים שגדלו בשורותיה מגיל צעיר דוגמת דני עמוס, אדריאן רוצ'ט, וויאם עמאשה ועדי אלישע, או כאלה שהגיעו בגיל נוער ומהר מאוד הפכו לבני בית לכל דבר - דוגמת שיר צדק, אופיר מזרחי ועדן שמיר, בנוסף לשחקנים שהגיעו מבחוץ והתאימו לאורח החיים בצפון והתערו בקבוצה ובעיר כמו שמעון אבוחצירה, ברק בדש, רועי קהת ואלעד גבאי וכנ"ל לגבי זרים איכותיים שהתאקלמו במגרש נוף דוגמת בראיין גריזצי'ץ', קאסיו פרננדז, דויד מנגה, דוד סולארי ועוד. בעונות האחרונות קרית שמונה הייתה מאוד עניה בשחקנים מהסוג הזה - והתוצאות בהתאם. אם קרית שמונה הייתה מחזירה לשורותיה בקיץ האחרון שחקנים דוגמת אדריאן רוצ'ט, אופיר מזרחי ורועי קהת, מחזירה בנים אובדים דוגמת אלון בוזורגי, נאור עבודי ואופיר טקיאר, משאירה שחקן שמזוהה מאוד עמה כמו שמעון אבוחצירה, אין לי ספק שרמת ההזדהות של הקהל הייתה עולה משמעותית וייתכן שהקבוצה גם הייתה במצב טוב יותר בטבלה. אז כן, אפשר להסתכל על המאזנים של השחקנים הללו בעונה שעברה וגם בעונה הזו ולהרים גבה בנוגע לחלקם, אך כדורגל הם לא שכחו לשחק ובמקום שהתאים למידותיהם ויקר לליבם כמו עירוני קרית שמונה, ייתכן ששחקנים כאלה היו באים הרבה יותר טוב לידי ביטוי וכולם היו יוצאים נשכרים מכך. גם עכשיו העצה שלי לקברניטי המועדון היא להחזיר בינואר את מי שאפשר מהרשימה הזו ובנוסף גם את השוער גיא חיימוב. קרית שמונה מוכרחה יותר שחקנים שמתאימים לה ושמים מקום גבוה להצלחת הקבוצה, בניגוד להרבה שחקנים בסגל הנוכחי - שעושה רושם שההצלחה האישית שלהם היא הרבה יותר חשובה להם. בנוסף לכל אלה, חשוב שקרית שמונה תתחזק בעמדות המגינים וכאמור בעמדת הקשר האחורי.
 

 


הואקום המנהיגותי וגם חוסר המזל מאז שהוא מחוץ לקבוצה, מורגשים בהחלט. אדריאן רוצ'ט - הקשר שבתוך זמן קצר הפך למנהיג וחביב האוהדים בהפועל כפר סבא (צילום: ירדי עואמי)
 

 

נעבור להתמקדות במשחקים, שחקנים ובתחזית להמשך:

המשחק הטוב של הסיבוב - האמת שקשה מאוד היה למצוא משחק כזה, בסיבוב כל כך ירוד ברמתו - אך בכל זאת, הקבוצה ניצחה שלושה משחקים. עושה רושם, שמבין שלושת המשחקים הללו, המשחק שבו היא ניצחה 1:2 את הפועל רעננה - שהיה משחק הבכורה של קובי רפואה כמאמן הקבוצה, היא הפגינה את המשחק הטוב ביותר שלה, משחק שבו הייתה דומיננטית יותר מהיריבה, הייתה נחושה וחדורת אמונה והציגה משחק שלא אפיין אותה.

המשחק הרע של הסיבוב - הפסד 2:0 במשחק החוץ מול מכבי חיפה. דווקא לאחר מחצית ראשונה די טובה, שבה קרית שמונה יזמה מהלכים התקפיים, הגיעה לה מחצית שניה שבה נראתה רק קבוצה אחת על המגרש - וזו לא הייתה קרית שמונה.

התופעה המטרידה - אין ספק שעירוני קרית שמונה קופחה רבות העונה בפסיקות של שופטים. אני לא מאלה שאעודד היתפסות בטעויות השיפוט ובגישת השיפוט להצדקה למצבה של הקבוצה, אך אין ספק שזה מרגיש שהיחס של השופטים בכל הקשור לפסיקות לבעיטות פנדל כנגד הקבוצה הן קלות מאוד והתעלמות מעבירות מאוד מורגשת. זה לא יהיה נכון לנסות לכמת בנקודות, מה היה קורה אילו התמונה הייתה שונה, כי אפשר לדעת מה היה קורה אילו, אך במקרה אחד אין ספק: אם במשחק החוץ מול בני יהודה ת"א השופט אלי חכמון לא היה מוסיף שלוש דקות מעבר לחמש דקות תוספת הזמן, קרית שמונה הייתה חוזרת מחנוכת אצטדיון בלומפילד עם נקודה אחת. מה היה קורה לאחר מכן, אי אפשר לדעת, אך ייתכן שזה היה מונע את כדור השלג שנוצר אחרי ההפסד. 

שחקן מצטיין - מרקוס דיניז: קצת קשה בסיבוב כל כך עגום למצוא שחקן מצטיין, אך בכל זאת, מגיעה מילה טובה למרקוס דיניז - שהחל עונה שלישית בקבוצה ומפגין הרבה הקרבה ונחישות ברוב הזמן. למעט החלפתו בדקה ה-81 במשחק בשבוע שעבר, השחקן שיחק באופן מלא בכל המשחקים ורק הקפטן עידן נחמיאס מקדים אותו עם מלוא דקות המשחק. דיניז הבקיע שער במשחק הניצחון 0:2 על מ.ס אשדוד וספג 6 כרטיסים צהובים. למרקוס דיניז ועידן נחמיאס הייתה אקסטרה של עבודה בסיבוב הראשון, אם לא די בעומס המשחקים, העובדה שהקבוצה הייתה מאוד חדירה מהאגפים וממרכז המגרש, גרמה להם לא רק להתמקד בשמירות על שחקנים ובכוונן ההגנה אלא גם בחיפויי על טעויות של שחקנים אחרים.

 


עוגן בהגנה. מרקוס דיניז 

 


שחקן מאכזב - דז'וגאס ברטקוס: בעונה שעברה השוער הליטאי הוסיף המון ביטחון למשחק ההגנה של הקבוצה. העונה בלא מעט משחקים הוא אכזב ביכולתו ואף ספג שערים באשמתו. במשחקים האחרונים נראה שהוא במגמת שיפור, אך עדיין הוא לא מזכיר את אותו השוער מהעונה שעברה.

תגלית - אורי דהן: הבלם מראש פינה, שבניגוד להרבה שחקנים אחרים שמכונים "שחקני בית", למרות שהגיעו לקבוצה רק בגיל נוער, צמח בעירוני קרית שמונה מבית הספר לכדורגל ועלה בסולם הקבוצות. בקיץ האחרון עלה מקבוצת הנוער, שבה הסב את תפקידו לבלם לפני שלוש שנים המאמן בני בן זקן - זאת לאחר ששיחק לרוב כקשר אחורי. דהן צוות בשלושת המשחקים האחרונים לצידו של עידן נחמיאס והפגין ביטחון ויכולת משחק טובה ובהחלט נראה שמדובר בשחקן עם פוטנציאל גדול לעתיד. 

תנו צ'אנס - שחקן הכנף איסמעיל ריאן ספג בשבוע שעבר קריאות בוז מחלק מאוהדי קרית שמונה - שמאוכזבים ודי בצדק מרמת המשחק שלו. החלוץ קיליאן שרידאן, שהרשים מאוד במשחקי גביע הטוטו, די אכזב במשחקי הליגה. ועדיין, מדובר בשני השחקנים הטובים ביותר של קרית שמונה בחלק הקדמי: שרידאן מוליך את טבלת מלך שערי הקבוצה עם 3 הבקעות וריאן מוליך את טבלת המבשלים עם 4 שערים. אם קרית שמונה תהיה יותר מאוזנת בחוליית הקישור האחורי וטובה יותר בחלק ההגנתי, השניים יוכלו לזכות מסיוע טוב יותר של חוליית הקישור ויוכלו להיות יעילים יותר עבור הקבוצה. תנו להם עוד קצת סבלנות וזמן, יש מצב שזה ישתלם.  

תחזית - עירוני קרית שמונה תחת הדרכתו של קובי רפואה לא הציגה רמת משחק טובה יותר מזו שהוצגה תחת הדרכתו של מסאי דגו, שתחתיו הקבוצה נראתה יוזמת יותר ואם קצת יותר דיוק ומזל, ייתכן שהייתה במצב אחר. בכל אופן, קובי רפואה הוא מאמן טקטי והשאלה הגדולה היא, האם יצליח לייצב את משחק ההגנה ולגרום לחלק הקדמי לייצר יותר מצבי הבקעה. במשחקים האחרונים קרית שמונה כמעט ולא ייצרה מצבי הבקעה ובדרך הזו אי אפשר יהיה להצליח לאורך זמן. הרבה מאוד תלוי גם בשחקני החיזוק שיגיעו בינואר ובמידת וזמן ההתאקלמות שלהם. נראה שגם את הסיבוב השני קרית שמונה תסיים באזור שבו היא נמצאת כרגע - זה בתרחיש הריאלי. בתרחיש האופטימי קרית שמונה תוכל למצוא את עצמה בסיום הסיבוב השני עם יתרון של כמה נקודות מהקו האדום. קשה לראות את קרית שמונה מתרחקת מאזור הסכנה ועוד יותר קשה לראות אותה עומדת במצב, היא מצליחה להשתלב בפלייאוף העליון. 

 


שחקן בית מוכשר במובן המדויק ביותר. אורי דהן לצידו של האיש העסקים הצפתי, נחום שמש

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital