זקוקים לחנות מחשבים איכותית עם שירות התקנות מקצועי ואמין? פתרונות מחשוב וסלולר לבית ולמשרד. LP מחשבים לאנשים שבאמת אוהבים מחשבים
view counter
כל המשקאות עליהם אתם רק חולמים במבחר עצום ובמחירים ממש נמוכים. כולם זורמים ליין בעיר קריית שמונה!
view counter
מגוון מבצעים והנחות במיוחד לגולשי וספורטאי גליל עולה. סופר פארם ביג קרית שמונה
view counter

פרנקל, גם לגליל יש מקום בליגת העל

מאת: 
אורי שמיר
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
05.10.19

שמואל פרנקל, יו"ר מנהלת הליגה לכדורסל, טען בתוכנית "מגרש פתוח" שמזל שמכבי חיפה עלתה לליגת העל – ולא הפועל גליל עליון. אנחנו שואלים, מה כל כך נוצץ בליגת העל בלי הנוכחות של גליל עליון?

יום רביעי, שעת ערב מוקדמת, בעודי משייט לי בפייסבוק צד את עיני פוסט לא שגרתי שפורסם בחשבון של קבוצת הכדורסל של הפועל גליל עליון, שבו מוחא הנהלת הקבוצה על כך ששמואל פרנקל, יו"ר מנהלת ליגת העל, הביע שמחה בתוכנית הטלויזיה "מגרש פתוח" על כך שמכבי חיפה היא זו שעלתה לליגת העל ולא הפועל גליל עליון. מאחר ולא צפיתי בתוכנית העדפתי בטרם אעלה את הטור הזה לצפות בדברים. הפכתי את הרשת, דפדפתי בלוחות השידורים של ערוצי הספורט השונים, לא מצאתי אפשרות לשידור חוזר. מפה לשם, עם עזרה של אנשים טובים מכאן ומשם, הצלחנו להגיע להפקת התוכנית – שסייעה בהעלאת הראיון של מר פרנקל לאתר ערוץ הספורט.

צפיתי בדבריו של פרנקל, שאמר את הדברים הבאים: "אני חושב שצריך להיות 10 קבוצות בליגת העל, אבל אני לא יכול להעביר את זה. זה המצב האידיאלי. קשה מאוד לקבוצה מהליגה הלאומית להשתלב בליגת העל.  יש 8-10 אולמות עם פחות מאלף מקומות. לעלות מתקציב של מיליון לשישה וחצי מיליון זה בעייתי בצורה בלתי רגילה. היה לנו מזל שחיפה עלתה השנה.  אני לא בטוח שאם  הקבוצה השניה ששיחקה מולה הייתה עולה. מאוד קשה המעבר הזה, יש כאלה שעלו ונעלמו. קרית גת, תראו מה קרה – עלתה וירדה ונעלמה. אני מתפלל שתהיה קבוצה מספיק חזקה לעלות. מזלנו שבאר שבע עם 2500 מקומות ועם גב כספי עלתה ומזלנו היום שחיפה עלתה".עכשיו זה הזמן הטוב ביותר להגיב משני כובעים: כובע מספר 1 – של מי שמסקר כבר 8 שנים את הפועל גליל עליון עוד מימיה בליגה א' בתחילת העשור, כובע מספר 2 – כאוהד ובעל מנוי של הפועל חולון מליגת העל.

 


העיקר שהם שימחו את פרנקל. שחקני מכבי חיפה במשחק הגמר סל הראשון צילום: גל קאלו)

 


ממלכתיות. מכיר?


שערו לעצמכם מה היה קורה אילו ראש הממשלה או שר בכיר בממשלה, היה מכריז על חבל ארץ מסוים, כעל חבל לא רצוי במדינה. איך היו התגובות לעניין? סביר להניח שהם היו גורמים לגינויים מהרבה מאוד צדדים. כששומעים את הדברים שהשמיע פרנקל, ניכר מדבריו שיש לו העדפות בנוגע לזהות הקבוצות בליגה שלו.  כנראה שמבחינתו ליגה מגן נר ונהריה עד אילת זה מספיק. איפה נשמע דבר כזה, שהקברניט המרכזי של הליגה הבכירה, במקום לשאוף שהליגה תפוזר על פני אזורים נרחבים במדינה, מביע אנחת רווחה שהקבוצה המקצוענית הצפונית במדינה לא תהיה בליגה בכירה?. גם אם פרנקל חושב שמבחינה כלכלית ליגת העל לא מתאימה למידות של הפועל גליל עליון, שזו דעה לגיטימית שאפשר להתווכח עליה, הוא לא יכול כנושא של משרה ממלכתית להתבטא בצורה הזו. זה צורם לאוזן וזה מעביר מסר רע בנוגע למצבו של הכדורסל הישראלי, אם קבוצה עם מורשת מרשימה וקהל גדול אין לה מקום בליגת העל.
 

מה המזל בזה שקבוצה עם צביון אמריקאי עלתה?


מכבי חיפה של העונה שעברה הייתה עוף מוזר וחריג בליגה הלאומית. אפשר לומר המכבי ת"א של הליגה הלאומית. קבוצה שהרוב המכריע של השחקנים המשפיעים והדומיננטיים שלה היו דוברי אנגלית – זרים ומתאזרחים, המאמן שסיים איתה את העונה דובר אנגלית וספרדית, בעוד שהפועל גליל עליון הייתה תמהיל מרגש של צברים מבית ומסביב לו ושני זרים איכותיים ווירטואוזיים בדמותם של רשאד מדאן וג'ו לואל אצ'ול. כמי שמנווט את הליגה הבכירה שלנו, על מה אנחת הרווחה שקבוצה שאין לה צביון צברי דומיננטי היא זו שעלתה ולא קבוצה שייצגה את המודל שהרבה אוהדי כדורסל היו שמחים לראות גם בליגת העל? מה כל כך מרגיע בזה, שקבוצה שברשותה היכל עם 5,000 מקומות הביאה ברוב משחקיה העונה פחות קהל מהקבוצה שלא עלתה? יותר מזה, גליל עליון הביאה להרבה משחקים בעונות האחרונות, כמות קהל גדולה יותר מקבוצות בליגת העל. 

איני מנסה לשכנע את פרנקל לשנות את ההעדפות שלו, כי במסגרת תפקידו הנייטרליות מתבקשת, אבל באמת מעניין אותי מה גורם לו לפזר אנחת רווחה שמכבי חיפה עלתה וגליל לא? כסף? זה הסיפור? בגלל שלמכבי חיפה יש "דוד עשיר מאמריקה" ולגליל לא? כיו"ר מנהלת וכאיש שמגיע מעולם העסקים והכספים, למה שלא תמצא "דוד עשיר" גם להפועל גליל עליון ולקבוצות בכל מיני אזורים שאוהבים כדורסל ויש להם מורשת בכדורסל הישראלי כמו עמק יזרעאל ואזור השרון הצפוני לדוגמא? הרי אתה מנהל ליגה אטרקטיבית, כך אתה טוען לפחות, אז למה לא לפעול לכך שהליגה תהיה עם פיזור גאוגרפי גדול יותר?

 


כמה קבוצות עם קהל כזה יש בליגת העל? אוהדי הפועל גליל עליון במשחק הגמר סל הראשון צילום: גל קאלו)

 


גליל עליון – הקבוצה של המדינה


אם תשאלו כל אוהד כדורסל ישראלי מעל גיל 35, שלא אוהד את הפועל גליל עליון ורואה כדורסל ישראלי מגיל ילדות, מי הקבוצה האהובה עליו מלבד הקבוצה שהוא אוהד? קרוב לוודאי שהוא ישלוף את הפועל גליל עליון. כן, שנות התשעים הקסומות והרומנטיות, שבהן הפועל גליל עליון זכתה בתואר אליפות בסדרות ושני גביעי המדינה, ייצגה את המדינה בגביעי אירופה נבחרים והביאה כבוד, גאווה, שמחה ואושר לאזור שעלה לרוב לכותרות בגלל ירי קטיושות, מבצעים צבאיים וסגירת מפעלים, בנוסף להיותה קבוצה שהיוותה חממה לכדורסלנים שהובילו את מכבי ת"א ואת נבחרות ישראל להצלחות, אלה היו השנים שהפכו את הפועל גליל עליון לקבוצה מספר 1 בצפון והקבוצה מספר 2 של רוב אוהדי הכדורסל בישראל. עד היום, למרות שהקבוצה כבר 11 שנים מחוץ לליגת העל, היא נחשבת לקבוצה שאין לה שונאים.

מי שהיה בקיץ 2013 באירוע ה"אול סטאר" המדהים, שבו הגיעו כל כוכביה של הפועל גליל עליון בשני העשורים הקודמים, חש מקרוב כמה הקבוצה הזו אהובה על הכדורסל הישראלי. כששאלתי את עומרי כספי באותו אירוע, מה הביא אותו במיוחד ממחנה האימונים של הנבחרת במרכז הארץ למשחק הזה יחד עם ליאור אליהו, עידו קוז'יקרו ויוגב אוחיון, התשובה של כספי אמרה הכל, זה היה משהו בסגנון: "המקום הזה נתן לי כל כך הרבה בפרק הזמן הקצר שהייתי כאן, שזו זכות גדולה בשבילי כדי להחזיר לאנשים המדהימים כאן". אדון פרנקל, כמה קבוצות עם מורשת גדולה יותר וקהל גדול יותר מזה של הפועל גליל עליון יש בליגה הנוצצת שלך, שאתה בכזו קלות מביע עמדה שטוב שהפועל גליל עליון לא עלתה ליגה? ובבקשה, אל תנפנף לי באלופות העשור האחרון, שהן לא מכבי ת"א, כי הן זכו באליפות בשיטה שהיא אנטיתיזה לספורט – אליפות שבמבחן הזמן לא באמת קידמה משמעותית את המועדונים האלה מבחינת המעמד שלהם בכדורסל הישראלי ומבחינת האטרקטיביות שלהם לגיוס ספונסרים.

 


כמה חממות כדורסל יש במדינת ישראל, שמר פרנקל שמח שגליל עליון לא תהיה בליגת העל? עידו קוז'יקרו, עודד קטש, דורון שפר, ארז חזן ונדב הנפלד זוכים במשחק ה"אול סטאר" לתואר חמישיית כל הזמנים של הפועל גליל עליון.


 

3 קבוצות בסימן שאלה, וטוב שהגליל לא עלתה?


בקיץ האחרון היו הרבה סימני שאלה וחששות בנוגע להמשך דרכן בליגת העל של 3 מ-12 הקבוצות בליגת העל: הפועל גלבוע, מכבי אשדוד והפועל אילת. עם כל הכבוד לשלוש הקבוצות הללו – ובהחלט חשוב שיהיה כדורסל בליגת העל במקומות הללו, לאף אחת מהן אין קהל פוטנציאלי גדול יותר ובטח שלא מורשת יותר מפוארת מזו של הפועל גליל עליון – למרות שהחבר'ה מהגלבוע מתעקשים לחבר את המורשת של המועדון שלהם עם זו של גליל עליון, אפילו שלרגע אחד לא היה באמת חיבור אמיתי בין המועדונים. אם לקבוצות הללו יש מקום בליגת העל, אז לגליל עליון אין? כסף, זה הסיפור? תצרו כאן ליגה יותר ישראלית, עם הרבה יותר מקום לצברים, וכך למועדונים תהיה סיבה הכרחית להשקיע במחלקות הנוער – וכך אפשר יהיה להעמיד רף תקציבי מינימלי נמוך יותר, שיאפשר ליותר ויותר קבוצות להיות חלק מליגת העל. אירופה? יש שתיים וחצי קבוצות שיכולות לעשות משהו במפעלים אירופיים נחשבים, אחת מהן הליגה הישראלית לא בעדיפות עליונה מבחינתה. 


הליגה הלאומית הרבה יותר מרגשת מהליגה שלך


שמואל פרנקל דיבר על כך, שהליגה כן נותנת מקום לישראלים ומעניקה לקהל חווית צפייה בזכות האולמות החדישים. מר פרנקל, הליגה שלך מאבדת צביון ישראלי וחיבור לשורשים. בנבחרת העתודה של שנת 2000, שהפסידה את הזכייה באליפות אירופה על חודו של סל במשחק מול ספרד של פאו גסול ולהקתו, כמעט כל שחקני הליגה היו שחקנים משפיעים בקבוצות בוגרים בליגת העל. בשלוש השנים האחרונות נבחרת העתודה שלנו זכתה פעמיים באליפות אירופה ברצף, אחרי שזכתה בסגנות קודם לכן. כמה שחקנים משלוש הנבחרות האחרונות שלנו היו שחקנים משפיעים בליגת העל שלנו? אפשר לספור על כף אחת. רוב החבר'ה המופלאים הללו שיחקו בליגה הלאומית וישחקו בשורותיה גם בעונה הזו. אז נכון, ריבוי שחקנים זרים ומתאזרחים שהקשר הישיר שלהם למדינה הוא בגדר תעלומה, זו לא המצאה שלנו וזה עניין שמאפיין הרבה ליגות באירופה.

 

תרם רבות להצלחת הנבחרת. מירון רוינה והגביע הנכסף
הצטיין באליפות אירופה לנבחרות עתודה בשנת 2018 - מקבע את מעמדו בליגה הלאומית - כי בליגת העל עמדת הסנטר על סף המשוריינת לזרים. מירון רוינה, בעונה הקרובה באליצור יבנה

 


כבעל מנוי למשחקי הפועל חולון וכמי שמסקר את הפועל גליל עליון, אומר לך שהליגה הלאומית של העונה האחרונה הייתה הרבה יותר מרגשת ומרתקת מהליגה שאתה מנהל. מדובר בליגה הרבה יותר ישראלית, עם יותר משחקים צמודים ועם סדרות פלייאוף עם רמות מתח ועניין מטורפות, בעוד שהליגה שלך היא ליגה עם צביון אמריקאי – כפי שציין המראיין, דניאל זילברשטיין. הליגה התנהלה בשיטה הזויה שהיא בעצם כמו מפעל גביע – עם שלב מוקדמות של 33 משחקים, שלב ביניים של 3-5 משחקים ושני שלבי הכרעה של משחק אחד – וכך קבוצה כמו זו שאני אוהד, מצאה את עצמה בסיום עונה משלמת מחיר יקר על סגל קצר וחבול מפציעות אחרי עונה נאה באירופה ועונה מוצלחת בליגה, בעוד שהשכנה שלה מדרום – שהתעוררה רק בסיבוב השלישי, מצאה את עצמה מדיחה אותנו בסדרת רבע גמר ומטפסת עד למשחק הגמר של הליגה. אם הליגה הלאומית הייתה זוכה למקורות מימון נכבדים כמו הליגה שלך ואפשרויות השיווק של הליגה מבחינת גיוס ספונסרים ותקשורת היו גדולים יותר, זו הייתה ליגה שכובשת את הלבבות של ההמונים. הסיפור העצוב של הכדורסל הישראלי, שהחיים בליגות הלאומיות ומטה הם חיים קשים מאוד למי שאין עירייה תומכת ומנהלת שנותנת מענקים בגובה חצי תקציב, כמו שקורה אצלך בליגה. ולמי ששואל, למה אני בעל מנוי בליגת העל? משך שנים תפסתי מרחק מליגת העל, עד שהגיע שלב שהגעגועים ליציע והאהבה לקבוצה שלי הטו את הכף לחזרה ליציע. לא הרמה המקצועית ובטח שלא רמת ההזדהות. הייתי שמח לראות את הקבוצה שלי עם יותר ישראלים ועם שחקני בית - דבר שכל כך היה מזוהה עמה עד שליגת העל שלנו הועמסה בשחקנים מתוצרת חוץ.
 


 


ליגה המבוססת על שחקנים שהיום הם כאן ומחר הם שם. הפועל חולון ומכבי ראשון לציון במשחק פלייאוף בעונה שעברה

 

 

תפאורה וכאלה


מר פרנקל דיבר בראיון על כך שהאולמות החדשים עוזרים להבאת קהל. את הקרדיט הוא לקח לעצמו, כשהשתמש במילים כמו: "אני שיפצתי את ההיכל", "בהיכלי ספורט, שאני עשיתי את השיפוץ, עשיתי לא רק את זה – עשיתי מסעדות ובתי קפה ומוזיאון, עשיתי הכל שהקהל יוכל לבוא קודם לאכול ולדבר על כדורסל".  אז ככה, מר פרנקל, לא אתה בנית ולא אתה עשית, גם לא האטרקטיביות של הליגה שלך גרמה לכך. חברת "היכלי הספורט" של עיריית ת"א הכניסה את ההיכל ביד אליהו לשיפוצים עוד במהלך העשור הקודם והחלה בבניית אולם "הדרייב אין" כדי להעניק חלופה להפועל ת"א - שהאולם ששימש אותה נהרס. אני משער שגם הארינה בירושלים היא פרי מחשבה ותכנון של עיריית ירושלים - שכן היה מדובר בצעד מתבקש בעיר הבירה שלנו. התוכניות לאולם חדש בחולון ולמתחם המסעדות הסמוך הם פרי מחשבה ויצירה של עיריית חולון - והתוכניות הללו היו קיימת עוד לפני שנכנסת לתפקיד. אולם "בית מכבי" בראשון לציון נבנה עוד במהלך העשור הקודם, אולם "רוממה" בחיפה שופץ בתחילת העשור - עוד לפני שנכנסת לתפקידך. ההיכלים הללו נבננו או שופצו לא בגלל שהקהל כאן בקריז לכדורסל, כמו בשביל לאפשר לעיריות להשתמש באולמות הללו גם לטובת מופעי מוסיקה, פסטיבלים ותערוכות. 

אין ספק שיותר כיף להרבה אנשים לראות כדורסל בהיכלים הללו - וזה עוזר להביא קהל, אבל זה לא אומר שאין זכות לקבוצות בלי "ארינות" זכות להיות בליגת העל.עם  כל הכבוד להיכלים המפוארים של ליגת העל, בל נשכח את האולמות הקטנים בנס ציונה ואשדוד, את האולמות בבתי הספר היובל בהרצליה ובגין באילת. אם שם משחקים בליגת העל, אין סיבה שלא ישחקו גם בכפר בלום – שע"פ הנהלת הפועל גליל עליון, עומד בדרישות לקיום משחקים בליגת העל.

 


לא מפנק, לא חדיש ולא מעניק חווית צפייה - אבל עושה את העבודה. אולם "הפיס" בכפר בלום (צילום: גל קאלו)

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital