זקוקים לחנות מחשבים איכותית עם שירות התקנות מקצועי ואמין? פתרונות מחשוב וסלולר לבית ולמשרד. LP מחשבים לאנשים שבאמת אוהבים מחשבים
view counter
כל המשקאות עליהם אתם רק חולמים במבחר עצום ובמחירים ממש נמוכים. כולם זורמים ליין בעיר קריית שמונה!
view counter
מדרסי העטלף
view counter

בצנעה ובחוכמה למען דור העתיד

מאת: 
אורי שמיר
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
13.02.19

עומר טל, שעוסק באימון כדורסל שנים רבות בחטיבה הצעירה של הפועל גליל עליון – לצד היותו מורה לחינוך גופני בבית הספר היסודי "מבוא גליל", נבחר למאמן המצטיין של מחלקת הנוער של הגליל. אנו שמחים להעניק לו את תואר "מאמן החודש".

הוא עמוד תווך מרכזי במחלקת הנוער של הפועל גליל עליון משך למעלה משלושה עשורים, כשלושה וחצי עשורים שהוא עמל על הקניית ערכים ספורטיביים וחינוכיים לתלמידים במסגרת עבודתו כמורה לחינוך גופני, הוא זוכה לקרדיט מקיר לקיר – ממאמנים שנהנים להסתייע בידע ובניסיון שלו, משחקנים ותלמידים, מהורים של חניכים שלו, אבל תמיד הוא יגיב למחמאות בצניעות. לזכייה שלו בתואר "מאמן החודש" שלנו והמאמן המצטיין של מחלקת הכדורסל של הפועל גליל עליון, הוא הגיב במבוכה משולבת בביישנות ואמר: "למה אני? תן לצעירים. מגיע להם". זה האיש, זה הקסם שלו ואלה הן סיבות מרכזיות להיותו אדם אהוב ומוערך בגליל.

קוראים לו עומר טל והוא בן 63 מקיבוץ מחניים, נשוי ואב לשלושה וסב לשני נכדים – האחד בן שלוש והשני בן שנתיים וחצי. עומר טל מאמן העונה את קבוצת ילדים א' לאומית בשלוחת חולתה – שמוליכה את טבלת הצפון ומצויה במאבק צמוד עם הפועל גלבוע מעיינות על זכייה באליפות, ואת קבוצת הקט סל מבוא גליל. בעברו הוא שיחק כפורוורד הן בהפועל גליל עליון והן בהפועל גבעתיים והפועל כפר סבא מליגות המשנה, והוא גם הספיק לאמן בוגרים במספר קבוצות בליגות המשנה דוגמת הפועל צפת, הפועל נצרת עילית ומכבי כרמיאל – שאותה הוא העלה בשנת 2000 לליגת העל, הישג השיא שלו כמאמן.

 

צניעות וערכים הם נר לרגליו. עומר טל
צניעות וערכים הם נר לרגליו. עומר טל

 

אם תשאלו את עידו קוז'יקרו, גדול הסנטרים שהצמיחה הפועל גליל עליון, מי המאמן שהשפיע עליו הכי הרבה בקריירת המשחק שלו, הוא יענה באופן אוטומטי עומר טל, והוא מסביר: "לשמחתי, פגשתי את עומר בשנתיים אולי הכי משמעותיות בקריירה שלי. את עומר טל הכרתי בתחילת כיתה י"ב, כשחקן שלא שיחק ואפילו לא התלבש למשחקים עונה לפני כן. להבדיל מהרבה מאמנים לפניו, עומר טל הגיע עם דף חלק, ללא דעות קדומות, והיה הראשון שנתן לי צ’אנס אמיתי לשחק ולהפוך לשחקן מוביל בגליל העליון ובכדורסל הישראלי. הוא היה שם בשבילי ועל כך אני רק יכול להודות לו על שהאמין בי. עומר טל הוא מסוג המאמנים של פעם - אבל במובן הכי טוב של המילה: ערכי, צנוע ואיש עבודה. עומר ידע לתת את אותו היחס לשחקן המוביל בקבוצה ולשחקן האחרון בקבוצה, ללא התנשאות ובמלוא הרצינות".

עכשיו, אחרי שקראתם על הרקע של עומר טל ואחרי שקראתם את מילות ההערכה העצומות של עידו קוז'יקרו, אפשר להמשיך לראיון עם "מאמן החודש" שלנו.

עומר, אחרי כל כך הרבה שנות אימון, איך אתה מצליח לשמור על בעירה ותשוקה לאימון?

"אני אוהב לעבוד עם ילדים – הן בכדורסל והן בבית הספר. אני כבר לא כזה חדשן כמו שהייתי פעם בהוראה ובכדורסל - אבל מה שנצבר בניסיון ובהרגלים נותן את שלו. כל עוד לא מגרשים אותי, אני כאן לרשות המערכת. אימון והוראה הם תחומים שממלאים אותי".


מאמנים במחלקת הנוער מצביעים עליך כעל מודל עבורם. עד כמה אתה מרגיש את זה?

"האמת שיש כאן הדדיות. אני לומד מהם והם לומדים ממני. מאחר והם צעירים יותר, הם עם גישה טובה יותר לטכנולוגיה והם עוזרים לי. אני תמיד שמח לדבר עם כל מאמן, לתת עצות ולהיות להם לעזר. יש מאמנים ברמה גבוהה, אני נהנה מהעבודה עם זיו ברתנא – מנהל החטיבה הצעירה, יש לנו הרבה מאמנים צעירים עם תשוקה למקצוע. רק שנדע לשמור על סגל מאמנים טוב ולהוסיף מאמנים טובים ולקבל תמיכה ממי שצריך, כי כדי להביא מאמנים טובים וכדי להעלות את הרמה צריך משאבים".


בשנים האחרונות הקבוצות מבוססות ברובן המוחלט על שחקנים מהבית ופחות על שחקנים מבחוץ. אי אפשר גם להתעלם מכך, שרמת ההישגיות בירידה. האם המדיניות הזו של העדפת המקומיים, היא נכונה לדעתך?

"בגדול, זה קונספט שדי נכפה עלינו. אי אפשר להתעלם מזה שבמקומות אחרים אגודות עברו אותנו באפשרויות שלהן להציע דברים לשחקנים. בתקופה שאני אימנתי נערים ונוער היו כוחות מקומיים טובים. אני אימנתי באמצע שנות ה-90 נוער לאומית עם חמישה שחקנים מעל 2 מטר. היום 1.90 נחשב גבוה במציאות שלנו. זה עניין של תקופות וטיב שנתונים. מה שכן, כשמפנים את המבט למטה לא מסתתר לנו איזה ענק. אני חושב שאם נוכל להתחזק בגבוהים במחזורים מסוימים, זה יטיב עימנו. אני מאמין שעם תכנית מסודרת ועבודה נכונה, שכוללת זיהוי פוטנציאל בגילאים צעירים והשקעה בטיפוחם, אפשר לעשות בתוך 4-5 שנים להגיע למקומות טובים יותר. אני חושב ששחקני חיזוק מבחוץ יכולים לעזור לקבוצות שלנו ובפרט לשחקנים מקומיים להיות טובים יותר. לא תמיד חייבים להביא שחקני נבחרת בגילאים מסוימים, לפעמים להביא חיזוקים נקודתיים ונכונים לאותה קבוצה".

 

מלא הערכה לאיש שהשפיע עליו הכי הרבה, בהיותו שחקן צעיר. עידו קוזי'קרו (צילום: פושקו)
מלא הערכה לאיש שהשפיע עליו הכי הרבה, בהיותו שחקן צעיר. עידו קוזי'קרו (צילום: פושקו)

 


אי אפשר גם להתעלם מהירידה בכמות השחקנים בהשוואה לעבר.

"בהחלט, בעידן שטרם הפרטת הקיבוצים היה יותר קל להביא שחקנים, מה גם שהיו פחות ענפי ספורט. בעשור האחרון יש פעילות ענפה בהרבה ענפים. יותר קשה להביא ילדים לכדורסל מבעבר. לצערי, הרבה פעמים אנחנו מפסידים ילדים עם נתונים טובים, שמעדיפים ענפים אחרים. לפני 10-15 שנים הייתי מצליח להביא 80 אחוז מהילדים הפוטנציאלים לפעילות במחלקה, היום אני שמח אם זה מגיע ל- 40 אחוז".


מה הדבר שלדעתך דורש את השינוי הכי מהותי בספורט הגלילי?

"אני באופן אישי חושב שנכון יותר שכספים גדולים ייועדו למתקנים. המתקנים אצלנו במצב שערורייתי. בהרבה מקומות עברו אותנו במתקנים. אני יודע שעמותת הספורט עושה מאצים להשיג תקציבים ואני מקווה שהדבר יצלח. אם ירוכז מאמץ לרכז באותם מתחמים מספר ענפי ספורט ביישובי צפון, מרכז ודרום העמק ויישובי ההר, הרבה כספים ייחסכו על הוצאות של הסעות ויוכלו להיות מנותבים ישירות לספורט".

הקבוצה הבוגרת מצויה בתקופה טובה. יש המסמנים אותה כמועמדת בכירה להתמודד על העלייה לליגת העל. כמי שהיה חבר בוועדה המקצועית של הקבוצה וכמי שחי ונושם את הכדורסל באזור, ליגת העל זה קונספט שמתאים לגליל?

"אני לא כל כך מעורב במה שקורה בקבוצה בשנתיים האחרונות. מה שכן, ברמות האלה זה תלוי בעיקר בכסף. המועצה שלנו לא יכולה להחזיק קבוצה בליגת העל וגם בליגה הלאומית זה סיפור לא פשוט. בנוגע לקבוצת הבוגרים, אם ישיגו ספונסרים אפשר לכוון לליגת העל. מה שכן, ברמה שאנחנו מייצרים שחקנים, אני הייתי שמח להישאר בלאומית, כי כך אפשר לראות מדי פעם בוגרים שלנו בקבוצה הבוגרת. אם נעלה לליגת העל הקבוצה כולה תהיה מבחוץ. לי מאוד חשוב לראות בקבוצה הבוגרת שחקנים שלנו, חבל שאין מספיק כאלה. כאיש כדורסל מאוד חשוב לי שבליגות הבכירות שלנו יהיה צביון ישראלי. יש הרבה משחקים בליגת העל, שאני פשוט לא מסוגל לצפות בהם – בגלל שאין כמעט תוצרת מקומית".

איזה סגנון של כדורסל אתה מתחבר אליו?

"אני לא פריק של כדורסל כמו פעם, אין תמיד השתלמויות. כמאמן הפסקתי לאמן בוגרים מסיבות משפחתיות ונשארתי עם הקטנים. בשנים שאימנתי בוגרים אהבתי כדורסל מגוון – שמכריח את הקבוצה השניה לחשוב. כמאמן בוגרים, שמרתי הרבה סוגי הגנות, זה אספקט שצריך לשלוט בו. למדתי הרבה על זה בהשתלמויות שהייתי. בשנות ה-90 הבאתי כמה חידושים למשחק התקפה, כמו פיק אנד רול נגד אזורית ושמירה של הגנות מאצ' אפ זון. כמאמן ילדים חשובים לי ללמד יסודות ודברים הכי בסיסיים".

איזה מאמנים אתה מתחבר לכדורסל שלהם?

"בתקופה שאימנתי את קבוצת הנוער הגעתי לאימונים של הקבוצה הבוגרת – בתקופה שהודרכה ע"י מולי קצורין, פיני גרשון ודיוויד בלאט. עם קצורין הקשר שלי היה קצת פחות הדוק, עם דיוויד בלאט הרבה יותר. ישבתי והסתכלתי על הרבה אימונים שלהם, למדתי מהם ונהניתי להמשיך לעקוב אחריהם. כמאמן אני מאוד מעריך את הדרך של מאמנים שבאים מלמטה, דוגמת רמי הדר - מאמן שיצא לנו לשחק הרבה פעמים אחד מול השני בבוגרים. אני מאוד מעריך אנשי מקצוע, שבחרו להתמקד באימון מחלקות נוער – כשהדוגמא הבולטת ביותר מבחינתי הוא רון נווה – מנהלה המקצועי של מכבי רעננה, שבנה שם מחלקה לתפארת, שלצד הישגים ייצרה שחקנים לנבחרות ולקבוצה הבוגרת שלה – שמוליכה את הלאומית עם הרבה שחקני בית בסגל. אני מאוד מעריך גם את רוני קאן – שהרבה שנים ניהל בהצלחה את מחלקת הנוער של בני הרצליה".

לסיום, מה נאחל לך לעתיד?

"להיות בריא ולהמשיך ליהנות מהעשייה, מהעבודה עם הילדים ומהתא המשפחתי".

 

לעוד שנים רבות יחד. עומר טל במהלך אימון
לעוד שנים רבות יחד. עומר טל במהלך אימון

אפשרויות לתצוגת תגובות

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".
לאחר בחירה באפשרות התצוגה הרצויה, יש ללחוץ על "שמור הגדרות".

איש יקר

אדם גבה קומה, כל סנטימטר של האיש שווה לקילומטר של נתינה, רצון טוב ואהבת אדם.
זהו עומר עבורי.
פשוט כבוד

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital